Egyéni jógaterápia
Egyéni jógaterápia
Ez az óratípus számomra csodálatos lehetőséget nyújt az önkifejezésre, határaim megismerésére, valamint azok leküzdésére.
Bizonyos fokú tudatosságot ad a légzés és a mozgás összehangolásán keresztül. A Vinyasa Flow – ugyan úgy, mint a többi jóga irányzat – is arra törekszik, hogy harmóniát teremtsen a test, az elme és a lélek hármas egységében.
A „vi” jelentése tudatosan, a „nyasa” összekötni, így a vinyásza kifejezés egy tudatosan összekötött folyamatot jelent. A test mozgását összehangolja a légzéssel és közben az elmét a gyakorlásra, a testre és a légzésre irányítja. Az ászanákat nem önmagukban, hanem egy folyamat részeként gyakoroljuk. A Vinyasa Flow óra felépítésében némileg különbözik a tradicionális hatha jóga óráktól.
Nagyon lágy, mozgással összehangolt légzéssel dolgozik, finom összekötésekkel építi fel gyakorlatait, mely aztán egy folyamatos, dinamikus áramlásban teljesedik ki, erre utal nevében a “flow” kifejezés, mely áramlást jelent. Az óra első mozdulatától áramlunk egyik gyakorlatból a másikba. A statikusabb jógastílusokkal szemben az ászanák viszonylag rövid ideig vannak kitartva, továbbá az egyes ászanák felvételének a módja ugyanolyan fontos, mint maga az ászana.
Az astanga jógától eltérően nincs két egyforma vinyasza flow óra, az ászanákat sorozatba rendezve gyakoroljuk, de ezek a sorozatok nem állandóak. Jól bevált eleme a Surya Namaskar-Napüdvözlet, de különböző téma köré is építheti az órát az oktató, mint például:
- • Érzelemi, vagy hangulat fókuszú
- • Általános erőnlétet javító
- • Energetizáló, relaxáló
- • Adott izomcsoport köré épülő
Terápiás célú Tehát ebből is látszik, hogy a Vinyasa Flow fő jellegzetessége a kreativitás, szabadon áramlás, de amit itt sem szabad elfelejteni, hogy mindig a határainkon belül maradjunk.